Archív predošlých ročníkov

Vitajte u nás (2023)

Lightbox Image

Po dlhom období pandémie, ktorá prerušila, spomalila a zmenila život nás všetkých a pozastavila aj našu tradičnú súťaž, oznamujeme, že POKRAČUJEME. Zdá sa, že akútne nebezpečenstvo pominulo a po riešení mnohých krízových situácií, prežití ťažkých chvíľ, sme sa vrátili do viac-menej bežného života. Zvolili sme tému, ktorá spája, umožňuje milé stretnutia, príjemné návštevy, upevňuje priateľstvá. Vitajte u nás! Je to pozvanie pre príbuzných, priateľov, známych aj neznámych hostí. Určite poznáte vo svojom meste, obci, okrese, kraji či regióne mnoho zaujímavých miest. Upozornite na krásne historické alebo kultúrne pamiatky, ale aj moderné budovy a stavby či prírodné krásy, zemepisné zaujímavosti, nezvyčajné miesta, ktoré sa oplatí vidieť a mali by ich poznať všetci. Navštívte ich, nakreslite, namaľujte, stvárnite tieto miesta a tak pozvite k Vám prostredníctvom svojho výtvarného diela účastníkov súťaže. Sme zvedaví, kam všade nás pozvete, kde všade by sme mali zavítať. Ďakujeme za pozvanie a tešíme sa na Vaše práce!


GALÉRIA → kategória Akategória B • kategória C • kategória D

VÝSLEDKOVÉ LISTINY A VÍŤAZNÉ PRÁCE

 

Spievanky, spievanky (2020)

Lightbox Image

Sú mostom, ktorý spája. Prechádzajú po ňom uvravené dievčatá s hrabľami na pleciach, švárni mládenci po celodennej práci, bosé deti utekajúce od pána učiteľa zo školy, gazdiné nesúce mlieko i čerstvo napečené buchty a gazdovia s mozoľnatými rukami. Keď sa zvečerí, vietor z neho sfúkne nepatrné stopy mladých zaľúbencov do tmy. A ráno? Opäť vyletí kohút, aby zobudil celú dedinu. A možno mesto. Veď prečo nie. Ľudové piesne sú mosty, ktoré spájajú. Spájajú ľudí rôzneho veku i záujmov, v piesňach sme si všetci rovní. Spájajú kraje – spievajú východniari, stredoslováci i západniari. Najlepšie všetci spolu, pretože vtedy je pieseň najfarebnejšia – krojmi i slovami. A spájajú i rôzne obdobia, pretože stoja nad riekou času. Spievalo sa, keď deti kráčali do školy bosé i teraz, keď si obúvajú štýlové topánky. Spievať ľudovky je štýlové. Spievať o radosti, kráse, priateľstve, vyspievať sa z bolesti i smútku. Uspávať dieťatko i zaspievať milej pod oknom. Spievať na ulici, spievať na súťaži. Spievanie sa nosí. Tak ako kroje. Ľudové je moderné a moderné je ľudové. Ľudové piesne sú naša radosť i hrdosť. Sú štýlom, chuťou i vôňou slovenského života. Čo znamenajú pre vás? Nakreslite nám to, alebo prezraďte, ktorá je vašou najobľúbenejšou. Kde si najradšej zanôtite, alebo aj s kým. Oblečte vaše piesne do krojov tak, aby sme sa do nich zaľúbili. Spojte kraje i farby, alebo sa skrátka vyfarbite. Tešíme sa. Juch!


GALÉRIA → kategória Akategória B • kategória C • kategória D

ROČNÍK SA PRE OBMEDZENIA SÚVISIACE S PANDÉMIOU COVID-19 NEUZAVREL

 

Zem vysiela SOS (2019)

Lightbox Image

Mám rád prechádzky so starým otcom. On jediný dokáže rozprávať o lese tak, ako nik iný. Dnes to však nebola veselá cesta. Náš výlet sme museli skrátiť. Smutne sme si sadli na obľúbený vŕšok a pozerali pod seba. Na mieste, kde kedysi dedo pásol ovce a vyznával lásku starej mame, vyrástlo ďalšie stavenisko. Kmene stromov ležali smutne vedľa seba, lúku nahradilo rozbagrované blato. Potok, ktorý sa kedysi veselo predieral pomedzi zeleň, už len zúfalo bojoval o život medzi plastovými fľašami, lyžičkami, slamkami a sáčkami. Po okolí sa váľali plastové tašky, niektoré vietor odfúkol až na konáre okolitých stromov. Zelené ihličnany premenil na strašiakov bezohľadnosti. Starý otec len smutne pokýval hlavou a radšej sme sa zdvihli na odchod. Musíme si opäť vymyslieť novú cestu. Znamená to, že už onedlho nebude kam ísť? Neodvážil som položiť túto otázku, iba som zahanbene skryl kúpenú čokoládovú buchtu v plastovom vrecúšku. Cesta domov nebola o nič veselšia. Chcel som sa napiť zo studničky, no našiel som iba jej ruiny. Čím nižšie som schádzal, tým viac som sa vnáral do smogu, náš blok som nezbadal ani zo vzdialenosti päťdesiatich metrov. Mama ma privítala s nahnevaným výrazom, pretože odborníci odporúčali dnes neotvárať okná a nevychádzať von, znečistenie ovzdušia je vysoké a zdraviu škodlivé. Do podvečernej hmly sa zapísal už iba zvuk motoriek a áut susedov lenivých prejsť pár krokov do obchodu a televízne správy, že opäť zmizol prales veľkosti futbalového ihriska, že ešte nikdy neboli také vysoké teploty ako tohto roku, že s úbytkom včiel hrozí... A dosť! Je to aj moja vina. Musím urobiť nápravu. A to štýlovo! Do školy pôjdem zajtra na bicykli, nedám sa zaviesť autom, kúpim si plátennú tašku a na začiatok skoncujem s plastovými vrecúškami, začnem triediť odpad. Neskôr... Pomôžte nášmu hrdinovi a nakreslite, ako by sme mohli zachrániť našu Zem volajúcu SOS. Alebo buďte štýloví, pripojte sa k nemu a nakreslite, akými krokmi zachraňujete našu Zem už teraz. Stvárnite Zem volajúcu SOS, no nezabudnite pripojiť ideu, ako ho zmeniť. Viac ako popis súčasného stavu nás budú zaujímať navrhované riešenia, námety na zlepšenie, pohľad do budúcnosti naplnený nádejou. Tešíme sa na všetky návrhy a podnety. A poponáhľajte sa, nech o nás a vás vie čo najväčší kúsok Zeme, aby sa mohli aj tí ostatní pripojiť...


GALÉRIA → kategória Akategória B • kategória C • kategória D

VÝSLEDKOVÉ LISTINY A VÍŤAZNÉ PRÁCE

 

Keď prehovorí starý album (2018)

Lightbox Image

Listovanie v starom albume je čarovným, opätovne poznávaným, no možno nikdy dôkladne nespoznaným tajomstvom. Začína rituálom sfúknutia jemného prachu, ktorý chráni nevypovedané. Pokračuje brnením v prstoch pri otáčaní prvej strany. Nečakané prasknutie kože starého obalu zaklope na dvere spomienok. Som nedočkavým hosťom. Preskočím prvé tri strany, ktoré s láskou zakladali rodičia batoľaťa. Už sa v ňom nespoznávam. Na štvrtej strane zastanem. Tú mám najradšej. Tvorí ju veľká čiernobiela fotografia. Portrét našej rodiny. Zastihol nás nepripravených. No zachytil príbeh. Poznám ho z výrazných vrások okolo očí starej mamy. Sú to tie najkrajšie vrásky na svete, pretože vyskočili pri usmiatom bozku od vnučky, čerstvej školáčky. Ich objatie zaujalo trojročného brata cmúľajúceho si palček. Dodnes mu ostal ten zvedavý, už uhrančivý pohľad. Rovnaký ako mal otec. V ten deň sa nestihol oholiť, a tak vznikla jeho jediná fotka s miernym strniskom. Vyzerá prísne, i keď takým nikdy nebol. Najkrajšou na fotografii je však mama. Krátke vlasy si zopla ozdobnými sponkami. Ako jediná hľadí priamo do objektívu. Trochu zasnene, ale aj prekvapene. Dnes už viem prečo... Objavte príbeh starých i súčasných rodinných portrétov. Zadívajte sa do tvárí a namaľujte portrét, do ktorého vložíte spomienku. Ostane vašim (ne)odhaleným tajomstvom. Pozvite nás nahliadnuť do svojich albumov. Tešíme sa na stretnutie.


GALÉRIA → kategória Akategória B • kategória C • kategória D

VÝSLEDKOVÉ LISTINY A VÍŤAZNÉ PRÁCE

 

Možno aj veci majú dušu (2017)

Lightbox Image

Vždy, keď idem okolo, zacítim vôňu orgovánov. Fialovú pýchu malých kvetov nesmelo krotí nežnosť bielych a spolu vytvárajú farebnú paletu spomienok. Na ruky, ktoré ich ukladali do prasknutej vázy a na dlane, ktoré pohladili šedivejúce strnisko. Áno, vždy, keď idem okolo, vidím padnúť lístoček na naškrobený biely obrus s výraznými vzormi. Podvečer na ňom kraľoval plazivý tieň, drzo objímajúc jeden opadnutý lupienok za druhým. Vždy, keď idem okolo, počujem radosť v ich hlase, keď ku orgovánom privoniavali. Aj preto ju nedokážem odložiť. Prasknutú vázu, do ktorej starý otec kládol čerstvo narezané orgovány, aby ho starká pohladila po tvári. Už roky stojí na štrikovanom obrúsku, na tom istom mieste, na starom stolíku a už roky ju podvečer navštevuje tieň, ktorý zvedavo nahliadne do jej útrob a čaká na spŕšku malých kvietkov. V tichosti ukrýva príbeh o maličkostiach, ktoré sa stali predlohou zátišia – mĺkvej, no farebnej tíšiny, ktorá mi vonia spomienkami. Zarámovaná visí na stene, hneď nad vázou v rohu miestnosti. Sú veci a sú miesta, ktoré voňajú, ktoré sa nás dotýkajú, ktoré objímajú, ktoré milujeme, pretože v nich vidíme to, čo iní nie. Prihovárajú sa iba nám, dýchajú, majú svojho ducha, sú tajomné... Namaľujte nám ich a pozvite nás do galérie vašich zátiší. Sľubujeme, že sa budeme pokorne a s úctou dívať.


GALÉRIA → kategória Akategória B • kategória C • kategória D

VÝSLEDKOVÉ LISTINY A VÍŤAZNÉ PRÁCE

 

Chcem byť ako oni (2016)

Lightbox Image

Oči sú zrkadlom duše. Stačí sa zadívať. V širokom spektre farieb sa zrkadlí mnoho túžob, snov i plánov. A medzi nimi tichulinký povzdych podobať sa. Azda aj byť niekým iným. Vziať si jeho podobu utkanú z dobrých vlastností. Alebo si z nich len kúsoček ukrojiť tak, ako mamka reže chlieb svojim deťom. Áno, zvyčajne ona býva najväčším vzorom. V trpezlivosti. Láskavosti. A keď pohladí, mnoho malých slečien chce mať bábiku, aby sa mohlo o ňu starať podobajúc sa na mamku. Vysadajúc z hračkárskych autíčok od najlepších ockov na svete, stretávame na ceste životom ďalších, ktorí sa zapáčia. Najlepší priatelia a prvé lásky. Najvytrvalejší športovci, najmodernejší blogeri, najmúdrejší lekári, vedci a vynálezcovia, najláskavejší učitelia, vychovávatelia a starostliví opatrovatelia. Túžby podobať sa rozochvievajú stálice hereckého i speváckeho neba. Ich vlastnosti a možno aj vizáž sú pre nás hnacím motorom. Byť lepším. Krajším. Cieľavedomejším. Úspešnejším. Pre samých seba ale hlavne pre svoje okolie, pretože niekedy práve tu, cez cestu, v susednom dome môže bývať najväčší vzor. Nenápadne konajúci skutky, ktoré by iní nezvládli. V tichosti, bez žiar reflektorov. A po čase, nabažiac sa všetkých slávnych a múdrych okolo – okolo ktorých sa točí svet, postačí pri hľadaní vzorov iba jeden krok. Cez prah izby, kde sedí brat, sestra alebo starká voňajúca obľúbenými koláčmi. A možno je to sesternica, bratranec, teta, ujo. Ktovie... Svet je plný vzorov. Vzorcov správania sa, skladania slov do viet, tvorenia nezabudnuteľných obrazov okamihov, v ktorých sa chceme na niekoho podobať. Byť ako oni. Nakreslite nám ich. Podeľte sa o portrét tých, ktorí sú pre vás obrazom, vzorom, zapísaným hlboko do srdca. Môžete pripojiť aj tri slová. Ako tri oriešky pre Popolušku. Zaodejeme sa s vami do šiat lepšieho človeka podľa vášho vzoru, jeho dobrými vlastnosťami a skutkami, ktoré nám svojim obrazom prezradíte.


GALÉRIA → kategória Akategória B • kategória C • kategória D

VÝSLEDKOVÉ LISTINY A VÍŤAZNÉ PRÁCE

 

Zariadim si detskú izbu po svojom (2015)

Lightbox Image

Keď som bola malá, veľmi som túžila zariadiť si detskú izbu podľa seba. Rozhodne tam nesmela chýbať skrinka s takým veľkým oválnym zrkadlom. Tá skrinka mala množstvo šuflíčkov a v každom šuflíčku bolo ukryté tajomstvo. Také typické dievčenské, babské. Koráliky, prstienky, brošničky, knižočky s poéziou, zápisníky, kamienky, mušličky, denník, všelijaké postrácané kľúčiky, ktoré určite odomykali zabudnuté bráničky a dvierka do tajných komnát a chodieb. Boli tam aj pohľadnice, mapky, lístky z divadelných predstavení, prospekty z výstav. Aj nejaký lístok a odkaz bol schovaný kdesi vzadu. Pri okne stál krásny starožitný písací stôl a knižnica s mojimi obľúbenými knihami. V kúte stojan s plátnom a farbami, na stenách obrázky, ktoré som sama namaľovala. Vo vázach tulipány, potom voňavý orgován a neskôr bordové ruže. A ešte lampa vedľa kresielka s čipkovaným tienidlom. To čo za romantickú dušu som bola? Nechápem. Ale asi ešte stále kdesi spoza závesu na mňa tá moja detská duša vykúka. To zrkadielko som si zadovážila, až keď som bola veeeľmi veľká. Moja staršia sestra je taký športový a dobrodružný typ a čítavala Tarzana na strome v záhrade, tak tá by určte chcela mať detskú izbu zariadenú úplne inak. A druhá moja sestra chcela byť herečkou, tak tá by určite chcela v izbe paraván, za ktorým by si prezliekala kostýmy. Moja dcéra mala v svojej izbe všelijaké indiánske veci, lapač snov, knihy, gitaru, fotoaparáty a svoje autorské fotografie. Moji synovia mali v izbe skoro všetko: knihy, mapy, činky, Lego, modely lietadielok a lodí, horolezecké mačky na stene, počítač, vojačikov, akvárium s rybičkami... sem-tam aj povaľujúce sa ponožky. O počítači, mobile, tablete som ani nesnívala, akurát taký krásny biely telefón s čarovným zlatým slúchadielkom som v tej izbe chcela mať. A Arabelin prsteň v malej šperkovničke. A čo vy? Aká je vaša vysnívaná detská izba. Nakreslite a pošlite. Máte jedinečnú príležitosť zariadiť si ju po svojom.


GALÉRIA → kategória A • kategória B • kategória C • kategória D

VÝSLEDKOVÉ LISTINY A VÍŤAZNÉ PREÁCE

 

U nás taká obyčaj (2014)

Lightbox Image

Každý rok sa na ne tešíme. Sviatky, spojené s tradíciami. Rozihrajú spomienky na vôňu babkiných koláčov, rybaciu šupinku tajne ukrytú v peňaženke alebo starým otcom odložené škrupinky z vel'konočných vajíčok, ktorými sa kedysi posýpali brázdy na poli. Spájajú a tvoria z nás rodinu v akomkol'vek ročnom období. Ľudová viera a pohanské zvyky a obyčaje sa prepojili s kresťanskými obradmi a vytvorili čarovný celok slovenských tradícií. Dnes sa už nik nepozastaví nad vinšujúcimi chlapcami s betlehemskou hviezdou v rukách alebo nad vyspevujúcimi mládencami s prútenými korbáčmi a vedrom vody. Ale prečo sa na Zelený štvrtok kúpu dievčatá v potoku a čo si pospevujú? A prečo dávajú starí ľudia na hroby príbuzných bahniatka? Mnohé zo zvykov sa uchovali, no tie najmagickejšie ležia ukryté v prachu dreveníc. Niektoré z nich dodržiavame a ani nevieme prečo. Odhal'te tajomné slovenské zaklínadlá, listujte v kalendári, siahnite po kni-hách, zamyslite sa nad významom tradičných slovenských jedál a započúvajte sa do rozprávania starých rodičov, aké to bolo kedysi. Pozorujte, pátrajte a objavujte silu a jedinečnost' slovenských tradícií. Želáme vám dobrodružnú, magickú, veselú a možno aj chutnú cestu spoznávania slovenských zvykov a nezabudnite nám nakreslit', aká u vás vládne obyčaj... Inšpirácie nájdete v knihách: Emília Horváthová: Rok vo zvykoch nášho l'udu, Bratislava, Tatran, 1986 Katarína Nádaská: Slovenský rok v l'udových zvykoch, obradoch a sviatkoch, Fortuna Libri, 2012 Rastislava Stoličná - Mikolajová : Slovenský rok, Receptár na dni sviatočné, všedné a pôstne, Matica slovenská, 2012 Vojtech Majling: U nás taká obyčaj, Slovenské l'udové tradície, Computer Press, 2007 Kliment Ondrejka: Malý lexikón l'udovej kultúry Slovenska, Mapa Slovakia, 2008 Pavol Dobšinský: Prostonárodnie obyčaje, zvyky a povery http://goo.gl/bRrLUw


GALÉRIA → kategória A • kategória B • kategória C • kategória D

VÝSLEDKOVÉ LISTINY A VÍŤAZNÉ PREÁCE

 

Mestá Európy (2013)

Lightbox Image

Rok 2013 sa stal pre naše mesto Košice výnimočným, neopakovateľným. Hrdíme sa titulom Európske hlavné mesto kultúry. Čaká na nás rok bohatý na umenie presúvajúce sa z galérií a divadiel priamo do ulíc. Staneme sa účastníkmi zaujímavých podujatí, všednosť dní vyženú prekvapivé akcie oslavujúce radosť zo života a pohybu. Košice sú fascinujúce vo svojom kontraste historických pamiatok a moderných stavieb, mesto histórie i budúcnosti, mesto energie, mesto mladých. Na Slovensku aj v celej Európe je takýchto pôvabných i ohromujúcich miest mnoho. Zamyslite sa, čím je to vaše mesto výnimočné. Predstavte nám historické pamiatky, široké námestia zaplavené hudbou alebo prevoňané kvetmi, vysoké kostoly, majestátne divadlá či udivujúce skvosty súčasnej architektúry. Obdivujete skôr zelené parky, zabudnuté uličky a tajomné zákutia? Nakreslite to všetko tak, akoby ste k nám pozývali turistov z cudziny. Nechcete ostať doma? Vycestujte! Vyberte sa k našim najbližším susedom či do vzdialených európskych krajín a predstavte ich metropoly, mestá a mestečká. Možno ste ich navštívili osobne, možno ich poznáte z hodín geografie, ale raz, keď budete veľkí, nasadnete na vlak alebo do lietadla a... Nakreslite, čo ste už videli na vlastné oči alebo miesta, ktoré túžite vidieť a navštíviť: stovežatá Praha, módny Paríž, historická Viedeň, staroveké Atény, renesančná Florencia či večný Rím, do ktorého vedú všetky cesty. Alebo naopak, malé prístavné mestečko z minuloročnej dovolenky v Chorvátsku, tajomné horské sídlo v Transylvánskych Alpách... A možno poznáte mesto, v ktorom nájdeme celú Európu. Nevieme, kde ste boli, čo ste videli a okúsili ani aké miesta túžite vidieť. Ale veríme, že si to nenecháte pre seba a pozvete nás na cestu po Mestách Európy.


GALÉRIA → kategória A • kategória B • kategória C • kategória D

VÝSLEDKOVÉ LISTINY A VÍŤAZNÉ PREÁCE

 

Výlet do minulosti (2012)

Lightbox Image

Predstavte si, že už ktosi vynašiel a zostrojil stroj času. A takýto stroj sa nachádza na každej škole. Slúži ako pomôcka pri vyučovaní dejepisu. Celé triedy cestujú na školské výlety do minulosti. Žiaci a ich učitelia si môžu vybrať historické obdobie, ktoré práve preberajú na hodinách, s ktorou osobnosťou z minulých čias sa chcú stretnúť alebo, jednoducho, čo ich z histórie zaujíma najviac. Niektorí by chceli vidieť ako sa stavali egyptské pyramídy. Chlapci by si mohli zatrénovať s rímskymi gladiátormi, okúsili by život na stredovekom hrade, či zúčastnili sa na rytierskom turnaji. Dievčatá možno túžia zatancovať si na dvore Ľudovíta XIV. alebo sa pozhovárať s Ľudovítom Štúrom. Aj preskakovať vatru s Jánošíkom na Kráľovej holi by bolo zaujímavé. Iní by sa najradšej vydali na cestu až do praveku na lov mamutov, nakreslili niečo na steny jaskýň, dokonca odfotografovali dinosaury. Stačí si len vybrať. Už iba naťukať údaje o čase a priestore na ovládacom paneli a stisnúť tlačidlo PRESUN. Ale pozor! Zasahovať spätne do plynutia času a meniť čokoľvek v minulosti sa nesmie! Po návrate by sme mohli byť nemilo prekvapení. Tak hurááá! Smelo do toho. A nejaké nákresy z výletu pošlite aj do našej súťaže.


GALÉRIA → kategória A • kategória B • kategória C • kategória D

VÝSLEDKOVÉ LISTINY A VÍŤAZNÉ PREÁCE

 

Škola budúcnosti (2011)

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes

Uzávierka súťaže

10. mája 2024

práce posielajte

fullovaruza2024@gmail.com